Αφαίρεση επικίνδυνου τμήματος από το αιωνόβιο πλατάνι στο σιντριβάνι
– Εργασίες συντήρησης πρασίνου την εβδομάδα 26/02 έως 01/03
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-01_08-24-40-545.jpg)
Στην αφαίρεση τμήματος από το αιωνόβιο πλατάνι στην πλατεία Ιωνίας (σιντριβάνι), στην καρδιά της πόλης, προχώρησε με άμεση παρέμβαση του αντιδημάρχου Πρασίνου, Κώστα Τσιουκάνη, συνεργείο της υπηρεσίας, με τη συμβολή της δημοτικής αστυνομίας και του τμήματος ηλεκτροφωτισμού του Δήμου Κατερίνης.
Όπως εξηγεί ο αντιδήμαρχος: «Το πλατάνι είχε υποστεί σοβαρές ζημιές από τις έντονες βροχοπτώσεις των προηγούμενων ημερών, με αποτέλεσμα ένα τμήμα του να κινδυνεύει να πέσει πάνω στο παρακείμενο περίπτερο και στους διερχόμενους πεζούς».
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-01_08-25-41-366.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-01_08-25-26-970.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-01_08-24-54-874.jpg)
Επιπλέον, κλαδεύσεις και αποκομιδή κλαδιών, κοπή χόρτων, καθαροί και φροντισμένοι κοινόχρηστοι χώροι ήταν ορισμένες μόνο από τις εργασίες που υλοποιήθηκαν από τις υπηρεσίες Πρασίνου, του Δήμου Κατερίνης, την εβδομάδα 26/02 έως 01/03. Έμφαση δόθηκε ως εξής:
Κορινός: Καθαρισμός κοινόχρηστων χώρων με τρακτέρ.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-01_08-27-21-591.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-01_08-26-55-508.jpg)
Πλατεία Μακεδονίας (Ευκαρπίδη): Κλαδεύσεις δέντρων και τοποθέτηση προβολέα στην παιδική χαρά.
Οδός Αθανασίου Αστερίου: Κλαδεύσεις δέντρων κατά μήκος της οδού, καθώς και σε Κ.Χ.
Οδός Μητρ. Βαρνάβα: Κλαδεύσεις δέντρων.
Οδός Αθανασίου Διάκου: Κλαδεύσεις δέντρων.
2ο ΕΠΑΛ – Νέο Κεραμίδι: Κλαδεύσεις όλων των δέντρων
Κλαδεύσεις στην περιοχή του Πέλεκα.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-01_08-26-46-139.jpg)
Τέλος, ικανοποιήθηκαν αιτήματα δημοτών, όπως αυτά διατυπώθηκαν και υποβλήθηκαν είτε τηλεφωνικά και εγγράφως είτε μέσω της πλατφόρμας Novoville. «Εξυπηρετούμε άμεσα στην υπηρεσία μας τα αιτήματα των δημοτών» τονίζει ο αντιδήμαρχος, Κώστας Τσιουκάνης.