ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΕΙΑ – Nelly’s: Αναδρομική έκθεση για τη σπουδαία Ελληνίδα φωτογράφο
- Έως τις 24/11 στην Αστική Σχολή
- Έκθεση φωτογραφίας του Παναγιώτη Φτάρα στον ίδιο χώρο
Ένα αφιέρωμα – αναδρομή στο έργο της σπουδαίας Μικρασιάτισσας φωτογράφου Nelly’s είναι η έκθεση φωτογραφίας που με μεγάλη ανταπόκριση από το κοινό, φιλοξενείται στην Αστική Σχολή, στο πλαίσιο των Αικατερινείων. Η έκθεση τιτλοφορείται «Nelly’s από το Αϊδίνι στην Νέα Υόρκη». Καθοριστική συμβολή στη διοργάνωσή της, έχει ο Σύλλογος Μικρασιατών Πιερίας, ενώ ο πρόεδρος του Δ.Σ. Αναστάσιος Μπογιατζής προσφέρει στους επισκέπτες, μία εμπεριστατωμένη περιήγηση.
Η «Nelly’s»
Η «Nelly’s» υπηρέτησε την τέχνη της στο υψηλότερο επίπεδο, ενώ ο επαγγελματικός φακός της, αποτύπωσε τις μεγαλύτερες μορφές του πολιτικού, πολιτιστικού, επιχειρηματικού κόσμου της χώρας. Η έκθεση γίνεται σε συνδιοργάνωση, με τον Δήμο Κατερίνης, τον Οργανισμό Πολιτισμού (Ο.Π.Π.Α.Π) και τη Γκαλερί “Χρύσα”.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-20-958-1250x941.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-18-999.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-16-229.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-13-919.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-11-909.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-09-317-768x1024.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-07-305-903x1024.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-05-407.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-03-236.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2023/11/εικόνα_Viber_2023-11-06_11-35-01-045.jpg)
Ανοικτό κάλεσμα στο κοινό να επισκεφτεί τις εκθέσεις στην Αστική Σχολή, καθώς και όλες τις προγραμματισμένες εκδηλώσεις των φετινών Αικατερινείων απευθύνει ο πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού, Γιάννης Νταντάμης κάνοντας λόγο για την διαχρονική συμβολή του Θεσμού, στην προαγωγή του πολιτισμού της ευρύτερης περιοχής.
“Γυναίκα” του Π.Φτάρα
Παράλληλα, στην Αστική Σχολή λειτουργεί και η Έκθεση φωτογραφίας του καλλιτεχνικού φωτογράφου, Παναγιώτη Φτάρα – προέδρου του Συλλόγου Εικαστικών Καλλιτεχνών Πιερίας, με τίτλο, η “Γυναίκα”, ενώ ανοιχτή στο κοινό είναι και η Αίθουσα Γλυπτικής, με τις δημιουργίες του Ευθύμη Καλεβρά.
Η έκθεση θα φιλοξενείται στην Αστική Σχολή έως τις 24/11. Λειτουργεί καθημερινά 10:00 π.μ. -13:00 και τις απογευματινές ώρες: 18:00 – 20:00.