Δήμος Κατερίνης: Ποδηλατοβόλτα στον επίλογο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας
«Απολαμβάνουμε τη βόλτα – Βάζουμε το ποδήλατο στη ζωή μας» ήταν το κεντρικό μήνυμα της ποδηλατοβόλτας, με την οποία ολοκληρώθηκαν χθες το βράδυ, οι δράσεις για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας. Αφετηρία ήταν η πλατεία Ελευθερίας, ενώ η διαδρομή ολοκληρώθηκε με μετάβαση στον ποδηλατόδρομο Παραλίας – Ολυμπιακής Ακτής και επιστροφή στην αφετηρία.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/8-7-969x1024.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/7Α-1-1250x938.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/7-8-1250x938.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/6-5-699x1024.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/4-14-1246x1024.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2022/09/2-25.jpg)
Το σύνολο των εκδηλώσεων, με θετική ανταπόκριση πολιτών διοργάνωσε το χρονικό διάστημα 16 έως 21/09 ο Δήμος Κατερίνης, σε συνεργασία με τους: Ποδηλατική Απόδραση Πιερίας, ομάδα βόλεϊ “ΑΙΟΛΟΣ”, Σύλλογο Καρκινοπαθών Ν. Πιερίας – Κατερίνης, Σύλλογο Διαβητικών Ν. Πιερίας, ΑΠΣ Δρομέων Πιερίας “ΖΕΥΣ”, Αθλητική Γυμναστική Ένωση Πιερίας (ΑΓΕΠ), 1ο Σύστημα Προσκόπων Κατερίνης, Διασωστική ομάδα Πιερίας, Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών Κατερίνης, Σύλλογο Γονέων, Κηδεμόνων & Φίλων ΑμεΑ Ν. Πιερίας – «Στηρίζω», Σχολή Χορού και Μπαλέτου Κατερίνης Atelier de la dance «ΕΥΓΕΝΙΑ ΓΡΑΤΣΟΥΝΑ». Για τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις μερίμνησε κλιμάκιο της Τροχαίας Κατερίνης και της Δημοτικής Αστυνομίας.