Αικατερίνεια: Θερμό χειροκρότημα για τους «Παίδες εν Μώ» στον Κορινό
- Θετική ανταπόκριση για τη θεατρική παράσταση «Ο κατοικίδιος δράκος – Τα γενέθλια της Θεανώς»
Μετά την Κατερίνη ήταν η σειρά του Κορινού, να υποδεχτεί με θερμό χειροκρότημα την – βασισμένη στο πρώτο παραμύθι της σειράς «ο Κατοικίδιος δράκος – Ο Υπερίων και η Θεανώ» της Τίνας Ιωαννίδου – παράσταση της θεατρικής ομάδα «Παίδες εν Μώ». Η θεατρική παράσταση δόθηκε με επιτυχία και θετική ανταπόκριση, το πρωί της Κυριακής 05/12, στην αίθουσα της Δημοτικής Κοινότητας.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2021/12/2-2.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2021/12/1Α-3.jpg)
Το έργο ενθουσίασε τους μικρούς φίλους των Αικατερινείων και τους…ταξίδεψε στο φαράγγι των εκπλήξεων, των ονείρων και της πραγματικότητας με τη μάγισσα Θεανώ και όλους τους πρωταγωνιστές.
Παρόντες στην εκδήλωση: ο πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ) Γιώργος Τσιαλός, ο Πρόεδρος της Δ.Κ. Κορινού Γιάννης Μορθανάσης, το μέλος του τοπικού συμβουλίου Χρήστος Ιορδανόπουλος, οι οποίοι συνεχάρησαν τους συντελεστές για τις εξαιρετικές ερμηνείες και την όμορφη παράσταση.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2021/12/1a-1.jpg)
Οι συντελεστές
Τη διδασκαλία και επιμέλεια της παράστασης είχε η ίδια η συγγραφέας Τίνα Ιωαννίδου, τη μουσική και το τραγούδι υπογράφουν ο Βασίλης Τριανταφύλλου και η Μαρία Αλεξανδροπούλου. Στον ήχο και τα φώτα ήταν ο Κοσμάς Χατζηιωαννίδης, τα κοστούμια ήταν της Νίτσας Ξανθοπούλου και της Τίνας Ιωαννίδου, ενώ τα σκηνικά τα επιμελήθηκε όλη η θεατρική ομάδα. Έπαιξαν οι: Μαρία Αλεξανδροπούλου, Βασίλης Τριανταφύλλου, Άννα Κυριακού, Ηλέκτρα Σαμαρά, Κλέλια Γαϊτάνη, Καλλιρρόη Καζαζιάδου, Λάζαρος Αθανασιάδης, Αθηνά Τασχουνίδου, Βίκη Κατρατζή και Αθανασία Νικολάου.