Ασφαλτοστρώσεις σε εξέλιξη στον Σβορώνο
Ασφαλτοστρώσεις, που αναβαθμίζουν ριζικά το οδικό δίκτυο και την καθημερινότητα των δημοτών ξεκίνησαν σήμερα στον Σβορώνο. Ο λόγος για τη «Βελτίωση υφιστάμενων οδικών υποδομών εντός της Δ.Κ Σβορώνου της Δ.Ε. Κατερίνης», προϋπολογισμού 201.612 ευρώ, που υλοποιεί ο Δήμος Κατερίνης (Αντιδημαρχία Τεχνικών Έργων σε συνεργασία με την Αντιδημαρχία Κοινοτήτων & Αυτεπιστασίας).
Ειδικότερα, οι υφιστάμενες οδοί που βελτιώνονται – ασφαλτοστρώνονται βρίσκονται εντός του Σβορώνου, καθώς και στον οικισμό «Προσήλιο» της συγκεκριμένης κοινότητας.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2021/07/238-1250x702.jpg)
«Η διαρκής βελτίωση των οδικών υποδομών στο σύνολο του Δήμου αποτελεί άμεση προτεραιότητά μας. Στόχος μας και για τον Σβορώνο είναι η άνετη και ασφαλής μετακίνηση τόσο για τους κατοίκους όσο και για τους επισκέπτες» σημειώνει ο Δήμαρχος Κώστας Κουκοδήμος, ο οποίος συνοδευόμενος από τους Αντιδημάρχους Τεχνικών Υπηρεσιών Ευστάθιο Κεραμιδιώτη, Κοινοτήτων & Αυτεπιστασίας Γιώργο Κυριακίδη, καθώς και τον πρόεδρο της Δ.Κ. Σβορώνου Χρήστο Κωνσταντινίδη, πραγματοποίησε επιτόπια αυτοψία στις παρεμβάσεις.
Η ταυτότητα των εργασιών οδοστρωσίας και ασφαλτόστρωσης
Το έργο υλοποιείται βάσει αυτοψίας, η οποία διενεργήθηκε στο αστικό οδικό δίκτυο της Δ.Κ. Σβορώνου, όπου εντοπίσθηκαν φθορές επί του οδοστρώματος.
Συγκεκριμένα οι παρεμβάσεις που δρομολογούνται είναι οι εξής:
• Αποξήλωσης κατεστραμμένων ασφαλτικών οδοστρωμάτων ή οδοστρωμάτων από τσιμέντο
• Εκσκαφών.
•Ανακατασκευής οδοστρωσίας.
•Ασφαλτόστρωσης / τσιμεντόστρωσης.
Το έργο χρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα Αγροτική Ανάπτυξη της Ελλάδας (Π.Α.Α.) 2014-2020 με συγχρηματοδότηση από το Ευρωπαϊκό Γεωργικό Ταμείο Αγροτικής Ανάπτυξης (Ε.Γ.Τ.Α.Α.).