Αναβιώνει το έθιμο των Φανών σε κάθε γωνιά της Κατερίνης
Η γιορτή της Αποκριάς στην Κατερίνη συνδυάζει μοναδικά τις λαϊκές παραδόσεις με εκδηλώσεις ελκυστικές για μικρούς και μεγάλους. Με ανεβασμένη διάθεση που σκορπίζει η μουσική και ο χορός ΜΑΖΙ με τον Σύλλογο Λιβαδιωτών Κατερίνης «Γεωργάκης Ολύμπιος», τσικνίζουμε και αναβιώνουμε τα έθιμα: «Κάψιμο του Φανού» & «Παραδοσιακό Γαϊτανάκι» στην πλατεία Μακεδονίας. Το “Κάψιμο του Φανού” με την Ομάδα θεάματος Tsirkolino να ξεσηκώνει κατοίκους και επισκέπτες αναβιώνει και στον Σβορώνο. Ο φανός της Θρακικής Εστίας στην Κατερίνη φωτίζει το Μασκέ Πάρτυ υπό τους ήχους του DJ Akis Kipopoulos. Παράλληλα με πρωτοβουλία των κατοίκων ο Φανός άναψε και στην τοποθεσία “Προσήλιο” Σβορώνου.
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-43-55-281.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-42-39-602.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-42-39-676.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-42-39-777.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-42-39-441.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-42-39-525.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-44-071.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-44-379.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-44-578.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-52-666.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-28-14-719.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-36-49-979.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-42-24-471.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-44-776.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-33-37-621.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-43-469.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-44-236.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-51-305.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-51-563.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-29-19-492.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-30-36-344.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-35-05-883.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-43-650.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-43-785.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-54-44-480.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-28-54-987.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-51-720.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-51-826.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-52-154.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-29-54-461.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_19-57-11-774.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-00-20-741.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-52-292.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-36-51-968.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_21-06-28-163.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_21-06-25-701.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_21-06-20-940.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_21-06-19-423.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_21-06-19-866.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-43-54-778.jpg)
![](https://katerini.gr/wp-content/uploads/2024/03/εικόνα_Viber_2024-03-17_20-43-55-281-1.jpg)