Εκτύπωση

Δήμος Κατερίνης – Οργανισμός Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ): Το πρόγραμμα του 4oυ Διεθνούς Φεστιβάλ Παράδοσης

on

Μουσικές, χρώματα, 1παράδοση και πολιτισμός οκτώ (8) χωρών σμίγουν στο 4o Διεθνές Φεστιβάλ Παράδοσης, το οποίο διοργανώνει το διήμερο 08 – 09 Ιουλίου στην Τ.Κ. Παραλίας και στην Ολυμπιακή Ακτή αντίστοιχα, ο Οργανισμός Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ) του Δήμου Κατερίνης.

300 και πλέον μέλη μουσικοχορευτικών σχημάτων λαμβάνουν μέρος, σε ένα διήμερο γεμάτο χρώμα και έμφαση στην προώθηση - ανάδειξη του λαϊκού πολιτισμού στη μουσικοχορευτική έκφρασή του.

«Μεταφέροντας το χαιρετισμό του Δημάρχου Σάββα Χιονίδη, θα ήθελα να επισημάνω, ότι, τα δρώμενα του Διεθνούς Φεστιβάλ Παράδοσης και η συμμετοχή σχημάτων από πολλές γωνιές της Ευρώπης και όχι μόνο, προωθούν τις σχέσεις ειρήνης, φιλίας και συνεργασίας των λαών» τονίζει σε δήλωσή του, ο πρόεδρος του Οργανισμού Πολιτισμού (ΟΠΠΑΠ),  Θεόδωρος Παυλίδης, ενώ όπως σημειώνει: «ο κόσμος στηρίζει την παράδοση και αυτό αποδεικνύεται και από την αθρόα προσέλευση του κάθε χρόνο τόσο στο συγκεκριμένο Φεστιβάλ, όσο και ευρύτερα στις εκδηλώσεις του λαϊκού πολιτισμού».

 

2

 

Αναλυτικά το πρόγραμμα του διημέρου διαμορφώνεται ως εξής:

 

Σάββατο 08 Ιουλίου -  Τ.Κ. Παραλίας

 

Έναρξη παρέλασης των σχημάτων: Ώρα -  20:20

Έναρξη παράστασης στην πλατεία της Παραλίας (δίπλα από τον Ιερό Ναό της Αγίας Φωτεινής):   Ώρα -  21:00

 

1)Εισαγωγή

2)Εθνικοί ύμνοι 

3)Χαιρετισμοί- Απονομές αναμνηστικών

                   

Εκτέλεση προγραμμάτων (χρόνος για κάθε πρόγραμμα 12 λεπτά):

 

Βουλγαρία           Majorette Group – Montana

Ελλάδα               Μορφωτικός Εξωραϊστικός Σύλλογος Παραλίας

Τουρκία              Bursa Yaren Halk Oyunları Derneği

Εσθονία              Folk-Dance Group Lee

Καζακστάν          “Sport Dance” ensemble  

Τουρκία              GOP NECLA ILHAN IPEKCI ORTAOKULU

Πολωνία             "KRAJNA"  Culture Center in Naklo nad Notecia     

 

 

Κυριακή  9 Ιουλίου – Ολυμπιακή Ακτή 

 

Έναρξη Παρέλασης των σχημάτων: Ώρα -  20:20

Έναρξη Παράστασης στην πλατεία του οικισμού:  Ώρα  21:00

 1) Εισαγωγή

 2) Εθνικοί ύμνοι 

 3) Χαιρετισμοί - Απονομές αναμνηστικών

 

        Εκτέλεση προγραμμάτων (χρόνος για κάθε πρόγραμμα 12 λεπτά):

 

Πολωνία                "KRAJNA"  Culture Center in Naklo nad Notecia     

Τουρκία                 GOP NECLA ILHAN IPEKCI ORTAOKULU

Ουκρανία               Dance group "Ranok"

Καζακστάν             “Sport Dance” ensemble  

Εσθονία                 Folk-Dance Group Lee

Τουρκία                 Bursa Yaren Halk Oyunları Derneği

Βουλγαρία              Majorette Group – Montana

Ελλάδα                  Σύλλογος Κρητών Πιερίας «ΤΟ ΞΑΘΕΡΙ»  

 

3